Trigger Bottles

Trigger Bottle-serien er en praktisk og pålidelig emballageløsning til rengøringsprodukter, husholdning og kemiske formuleringer. Serien har den klassiske triggerflaske-form og fås i 500 ml og 1000 ml, så den dækker mange industrielle og kommercielle behov. Standardhalsen 28/410 sikrer kompatibilitet med et bredt udvalg af trigger-sprayers og låg. Flaskerne produceres i PET eller rPET og giver holdbarhed og kemisk resistens.

Kontakt os EMBACO Trigger Dimensions
Navn Kapacitet (ml) Vægt (g) Mål (mm) Hals Facon Materiale
Trigger 750 750 37 L: 99 x W: 73 x H: 213 28/410 Square PET / RPETSe produkt
Trigger 500 500 37 L: 95 x W: 58 x H: 197 28/410 Square PET / RPETSe produkt
Trigger 1000 1000 48 L: 108 x W: 80 x H: 238 28/410 Square PET / RPETSe produkt

Products

Triggerflasker i PET til praktisk emballage med høj ydeevne

Triggerflasker i PET er bygget til hverdagen – i hjemmet, i industrien og til personlig pleje. Den klassiske, ergonomiske form giver et sikkert greb, kontrolleret dosering og ensartet ydeevne, hver gang du trykker. Flaskerne er oplagte til rengøringsmidler, affedtere, overfladespray, tekstilopfriskere, plejeprodukter og kemiske formuleringer. PET giver holdbarhed, klarhed og lav vægt – det gør flaskerne effektive i produktionen og nemme at håndtere for dine kunder. Med EMBACO får din emballage en pålidelig balance mellem styrke, komfort og et professionelt udtryk.

 

Designet til kompatibilitet og brugervenlighed

Serien passer til et bredt udvalg af trigger-sprayers – fra justerbare dyser og skumtriggere til finforstøvning. Flere størrelser og halsdimensioner, herunder standard 28/410, understøtter forskellige formuleringer og produktionsopsætninger, og den robuste PET-konstruktion holder flasken stabil under fyldning, transport og gentagen daglig brug. Den glatte overflade giver samtidig god plads til branding, lovpligtige etiketter og markante grafiske elementer. Du kan skærpe din visuelle identitet med egne farver, prægning eller en sprayerfinish, der matcher flasken. Resultatet er en flaske, der ligger godt i hånden, ser premium ud og fungerer på tværs af mange markeder.

 

Ansvarlighed i produktionen

Flaskerne er genanvendelige og produceres med op til 100% genanvendt materiale, hvor produktet tillader det – og med 100% vedvarende energi. Samtidig arbejder EMBACO løbende med at reducere spild og forbedre energieffektiviteten i produktionen, uden at det går ud over kvaliteten. Vælger du EMBACO, investerer du i emballage, der forener holdbarhed, funktion og ansvarlighed – og som lader dit produkt stå tydeligt og troværdigt frem.

Vil du vide mere?

Se vores ISO- og FSSC-certificeringer, som sikrer høje standarder for kvalitet, sikkerhed og global compliance.

Klar til næste skridt? Kontakt os, og lad os omsætte din emballageidé til virkelighed.